Cała prawda o mieszkaniu w kamienicy.

Zwykle większość osób jak ognia unika mieszkania w kamienicy. Najczęściej odpycha już sam charakterystyczny zapach, który unosi się w korytarzu starego budownictwa. Gdy do tego dojdzie jeszcze obskurny wygląd kamienicy z zewnątrz, z pewnością nikomu nawet przez myśl nie przejdzie, aby w niej zamieszkać…

Tymczasem wewnątrz mieszkanie w kamienicy może mieć niezwykły klimat! W dodatku charakterystyczny układ i wysokość pomieszczeń w kamienicy umożliwiają stosowanie bardzo oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych.

 

Jakie jeszcze atuty posiadają mieszkania w kamienicy?

 

Przede wszystkim charakterystyczne wysokie sufity, stanowiące nieocenioną przestrzeń, w której z łatwością ukryjesz wszelkie domowe szpargały. Pod sufitem mogą znaleźć się dodatkowe pawlacze, podwieszane półki, wysokie szafy. Miejsce pod wysokim sufitem warto także wykorzystać na antresolę, garderobę czy domową spiżarnię. Wysokie ściany można również ozdobić ciekawym długim plakatem czy ogromną ilustrowaną fototapetą, zamawianą indywidualnie u profesjonalnego rysownika lub ilustratora. 

Wybierając mieszkanie w kamienicy, warto zwrócić uwagę, czy zostały zachowane jej oryginalne elementy, takie jak np. charakterystyczna stolarka okienna i drzwiowa, zabytkowy piec kaflowy czy stylowy kominek albo drewniany piękny parkiet. To właśnie takie elementy z przeszłości dodają mieszkaniu w kamienicy niezwykły klimat.

 

Nawet, gdy kamienica z zewnątrz na obecną chwilę nie wygląda zbyt okazale, pamiętaj że zwykle każdy budynek, zwłaszcza ten zabytkowy, doczekuje się gruntownego remontu. A gdy kamienica, w której mieszkasz, przejdzie renowację, Twoje mieszkanie z pewnością zwiększy swoją wartość rynkową. 

 

A co z kosztami utrzymania mieszkania w kamienicy? 

 

No właśnie. Najczęstszym problemem, z jakim zmagają się mieszkańcy kamienic, jest ogrzewanie. Wpływa na to przede wszystkim duża wysokość pomieszczeń i brak nowoczesnej izolacji zewnętrznej budynku. Zimą koszty eksploatacyjne mieszkania w kamienicy mogą okazać się dosyć wysokie w porównaniu z mieszkaniem w bloku.

Na co warto zwrócić uwagę, szukając mieszkania w kamienicy?

 

Przede wszystkim na ogólny stan techniczny zarówno całego budynku, jak i mieszkania. Administrator budynku powinien udzielić wszelkich informacji co do planowanych i już zrealizowanych remontów. Zastanów się też kilka razy, zanim kupisz mieszkanie na najwyższym piętrze kamienicy, bo rzadko zdarza się, aby w starym budownictwie była zamontowana winda. Targanie wózka czy większych zakupów po zwykle stromych w kamienicy schodach może okazać się w przyszłości mocno problematyczne. Pamiętaj także, że większość mieszkańców kamienic często zmaga się z brakiem miejsc do parkowania. Chyba, że nie należysz do osób zmotoryzowanych…

A więc czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

 

Jeżeli chcesz zamieszkać blisko centrum miasta, w oryginalnym i klimatycznym mieszkaniu „z duszą”, znajdującym się w unikatowej kamienicy, bogatej w historię i pamiątki z przeszłości – to z pewnością warto.

Jeszcze do niedawna kamienice kojarzone były przede wszystkim z zapuszczonymi budynkami, w których nieprzyjemnie pachnie wilgocią i starociami. Na szczęście ten stan rzeczy dziś powoli się zmienia. Co więcej, mieszkania w kamienicy coraz częściej stają się wyznacznikiem wyjątkowego stylu życia, dając właścicielowi poczucie prestiżu

 

Warto także mieć na uwadze, że w rzeczywistości komfort i jakość każdego mieszkania, nie ważne czy w kamienicy czy w bloku, zależy przede wszystkim od indywidualnego urządzenia i stanu wykończenia mieszkania, a nie od rodzaju budynku.

 

Korzystamy z plików cookie - dowiedz się więcejclose