Dom parterowy czy z poddaszem? Na co się zdecydować?

Wybór pomiędzy domem parterowym a domem z poddaszem jest jedną z kluczowych decyzji, z jaką musimy się zmierzyć przed rozpoczęciem budowy domu. 

Ale zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, najpierw dowiedz się, czy projekt Twojego przyszłego domu nie jest ograniczony warunkami zabudowy. Nie jest? OK. To oznacza, że możesz postawić zarówno parterowy, jak i piętrowy dom z poddaszem. To teraz dokładnie rozważ każdą z tych opcji.

Dom parterowy – wady i zalety.

Życie w domu parterowym – czyli takim bez schodów i uciążliwych skosów w pokojach, jest bardzo wygodne i praktyczne. Właśnie to najbardziej cenią sobie mieszkańcy parterówek.

Domy parterowe są również prostsze w aranżacji, bo zwykle wszystkie pokoje takiego domu mają identyczną wysokość.

Sporym minusem jest za to konieczność wyodrębnienia w domu parterowym wyraźnych stref użytkowych. Aby każdy z użytkowników czuł się komfortowo (funkcjonując na co dzień na jednej kondygnacji) należy bardzo rozsądnie zagospodarować przestrzeń.

Pamiętajmy także, że zabudowa domu parterowego zajmie o wiele większą przestrzeń (często kosztem wielkości ogródka), niż domu z poddaszem. Budowa domu parterowego wymaga więc posiadania odpowiedniej działki, dosyć dużej i w dodatku o regularnym kształcie – najlepiej prostokątnym.

Co ważne, budowa domu parterowego (już na etapie stanu surowego zamkniętego) wyniesie o wiele więcej niż budowa domu z poddaszem. Związane jest to głównie z większa powierzchnią dachu, ścian i fundamentów, jaką wymaga dom parterowy.

Więc może jednak dom z poddaszem?

Pierwszą i tym samym główną zaletą posiadania użytkowego poddasza jest możliwość podzielenia domu na dwie strefy, zgodnie z kondygnacjami: górną – nocną i dolną – dzienną. Tak też zazwyczaj wszyscy robią. Dół domu przeznaczają na codzienne życie, a górę, czyli tą zdecydowanie bardziej intymną część domu, wyznaczają na odpoczynek i spokojny sen. Taka organizacja przestrzeni wewnątrz domu zapewnia mieszkańcom duży komfort i znacznie ułatwia codzienne życie, a także utrzymanie w domu porządku.

Ze względu na znacznie mniejszą powierzchnię dachu, ścian i fundamentów, budowa domu z poddaszem jest sporo tańsza niż budowa domu parterowego. Co więcej, aby postawić dom z poddaszem, nie trzeba kupować niewiadomo jak dużej działki, ani nie musi ona posiadać regularnych kształtów. Z reguły dom z poddaszem łatwo jest wpisać w każdą działkę.

Zdecydowanie największym minusem użytkowania poddasza są skosy pomieszczeń na poddaszu. Do tych specyficznych pokoi z charakterystycznymi niskimi ściankami trzeba po prostu się przyzwyczaić. Często też należy pogodzić się z faktem, że jeżeli chcielibyśmy w pełni zaaranżować poddasze, musimy wykonać meble na zamówienie, znacznie droższe od tych standardowych.

To w końcu co wybrać – dom parterowy czy z poddaszem?

Z reguły większość osób decyduje się jednak na budowę domu z poddaszem. Przemawia za tym zwłaszcza możliwość zaoszczędzenia pieniędzy podczas budowy domu z poddaszem, który nie potrzebuje aż tak dużej działki, ani powierzchni dachu czy fundamentów. W dodatku domy z poddaszem częściej uznawane są za energooszczędne. Bo jak to się mówi – łatwiej je ogrzać (gdyż powietrze ogrzane na parterze unosi się ku górze, ogrzewając całą górną kondygnację).

Mieszkańcy domów z poddaszem chwalą sobie również wyraźny podział domu na strefy funkcjonalne. Zgodnie z kondygnacjami – dół domu najczęściej służy do codziennego życia, a góra - zdecydowania bardziej intymna - przeznaczana jest na sen i odpoczynek.

Budowa domu parterowego jest za to znacznie prostsza i szybsza od budowy domu z poddaszem ze względu na brak dodatkowych stropów i podług. Dom parterowy umożliwia także większą swobodę zarówno codziennego życia, jak i aranżacji domu, i sprzyja bliskości domowników.

A co dla Ciebie jest ważne? Sam zdecyduj!

Korzystamy z plików cookie - dowiedz się więcejclose