Sprzedam dom za kryptowaluty - Sprawdź, czy to się opłaca!

Jakiś czas temu, przeglądając oferty na serwisach z darmowymi ogłoszeniami nieruchomości, kilka razy natrafiłam na ogłoszenie o mniej więcej takiej treści "Sprzedam dom za kryptowaluty.Przyjmuję: Bitcoin, Etherum, Litecoin i inne..". Kryptowaluty? - pomyślałam - To chyba jakiś żart? 

Teraz już wiem, że to nie jest żart. Poniżej dowiesz się czegoś więcej o zakupie domu za kryptowaluty. Ale po kolei...

O co w ogóle chodzi z kryptowalutami? 

Kryptowaluty pojawiły się na rynku już jakiś czas temu, wraz z rozwojem systemów informatycznych. To nic innego jak wirtualne pieniądze w umownych jednostkach. Przechowuje się je w komputerze lub w specjalnym "portfelu" na smartfonie, a wszelkich transakcji dokonuje się elektronicznie, dzięki bezpiecznemu algorytmowi, który wykonane przelewy i wirtualne monety oznacza identyfikatorami ich właścicieli. Algorytm uniemożliwia podrabianie kryptowalut czy ich ponowne wydawanie. 

Najpopularniejszymi systemami kryptowalut są Bitcoiny. Obecnie wartość jednego Bitcoina wynosi ponad 10 tys. dolarów. Warto dodać, że charakterystyczną cechą kryptowalut są ich częste i duże wahania w kursach (np. jeszcze kilka lat temu jeden Bitcoin był wart jednego dolara!). 

Kryptowaluty nie są kontrolowane przez banki ani przez władze państwowe. Rządzi nimi wolny rynek. W rzeczywistości właściciele kryptowalut sami decydują o ich wartości. 

Skąd wziąć kryptowaluty?

Kryptowaluty należy po prostu kupić. Najbezpieczniej jest nabywać je na giełdach kryptowalut. Aby uczestniczyć w giełdach internetowych, należy się zarejestrować na konkretnym serwisie, a następnie podać maksymalną kwotę, jaką jest się w stanie zapłacić za daną jednostkę. Właściciele kryptowalut zgodzą się na proponowaną kwotę lub nie - wówczas przedstawią swoje oferty. 

Co można kupić za kryptowaluty.

Obecnie za kryptowaluty można kupić dosłownie wszystko, w tym także dom. Tak naprawdę, kryptowaluty dopiero teraz zaczynają gościć w transakcjach nieruchomości. Pierwszy na świecie dom wystawiony na sprzedaż za kryptowaluty pojawił się w Londynie pod koniec zeszłego roku (tj. 2017). Nadal jednak największe zastrzeżenia budzą urzędy skarbowe, które są przeciwne kryptowalutowym transakcjom. 

Czy warto kupić dom za kryptowaluty? 

Wszystko zależy od kursu. Przy obecnym kursie kryptowalut wystarczy posiadać 100 Bitcoinów, aby zakupić nieruchomość. Kupując dom za kryptowaluty, można liczyć na ogromne zniżki ze strony sprzedawców/użytkowników. Do tego transakcję można przeprowadzić dużo prościej i szybciej niż przez banki, które nadmiernie kontrolują przepływy gotówki i w dodatku nakładają na nią własne marże. 

Jak twierdzi Charlie Shrem - czołowa postać świata kryptowalut i założyciel słynnej giełdy Bitcoinami BitInstant, jeśli kurs Bitcoina nadal będzie rósł, w ciągu 30 lat średniej klasy dom będzie można kupić już za 10 Bitcoinów!

Należy jednak pamiętać, że kryptowaluty wciąż są eksperymentem. Nie wiadomo, jaki będzie ich los za 10, 20 lat. 

Agnieszka Ostrowska - Marketing NoweKlucze.pl

Korzystamy z plików cookie - dowiedz się więcejclose